13. 5. 2021

Aktuální situace ve školství. Výsledky testování žáků/žákyň a zaměstnanců/zaměstnankyň

Od 17. května se obnoví běžná výuka prvního stupně základních škol. Pro žáky druhého stupně základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií to bude platit v krajích s lepší epidemickou situací, a to v Královéhradeckém, Karlovarském, Plzeňském, Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze. Od 24. května, pokud to vývoj epidemie dovolí, skončí rotační vyučování na druhém stupni základních škol i ve zbytku Česka, včetně Zlínského kraje. Všude by od téhož data měla začít rovněž teoretická prezenční výuka středních škol.

Co se týče testování, frekvence testování žáků s PCR testy na covid-19 se ve školách od 17. května sníží z každého týdne na jednou za 14 dnů. Při používání antigenních testů od státu bude testování nutné jednou týdně. Výjimkou bude druhý stupeň základních škol v sedmi krajích s horší epidemickou situací, včetně Zlínského kraje, kde bude antigenní testování jako dosud dvakrát týdně.

Testů je dostatek. Školy je mohou získat od NPI ČR, dodávky od Správy státních hmotných rezerv dorazí během příštího týdne

Aktuálně mohou školy v případě nedostatku testů získat testy od Národního pedagogického institutu České republiky. O tyto testy je velký zájem. Během prvních třech dnů tohoto týdne dostal institut minimálně 90 žádostí ze škol, standardně žádají ve stovkách kusů. Co se týče zásob, které zlínská pobočka Národního pedagogického institutu ČR vydala, tak u testů Sinclean, které měla z MŠMT, bylo vydáno již 35 tisíc kusů a nyní přijali testy Flowflex a z těch postupně vydávají pro nové žádosti, aktuálně vydali zhruba 200 kusů. Testů je tedy dostatek.  Tímto způsobem by mělo probíhat zásobování škol, kterým testy pochybí, až do 24. 5. 2021.

Co se týče té opakované soutěže na dodávku testů  do škol, tak se napodruhé Správou státních hmotných rezerv podařilo vybrat dodavatele. Mělo by se jednat o výrobek firmy Sejoy (konkrétně jde o SARS-CoV-2 Antigen Rapid Test Cassette.). Do krajů by měly být tyto testy dodány středy 19. 5. 2021, potom by měl následovat rozvoz do obcí s rozšířenou působností (tak, jak jsme byli zvyklí v rámci krizové infrastruktury). Školy si v obcích testy vyzvednou a od 24. května je začnou používat. Počet testů do jednotlivých krajů přiděluje MŠMT ČR, dozvíme se ho v den jejich dodání. Pro celou republiku bylo vysoutěženo 5,6 milionu testů, polovina by měla dorazit do našich skladů 17. 5. a druhá polovina 24. 5. 2021.

Další informace můžete sledovat na webu Správy státních hmotných rezerv.

Výsledky testování žáků a pedagogů ve Zlínském kraji

© 2021 Zuzana Fišerová | Web by FOOE s.r.o. - Profesionální webové stránky & microsite
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram