1. 9. 2022

Cyrilometodějské centrum v novém

Na expozice přibližující atraktivní formou dobu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, Velké Moravy, ale i pravěku, láká mimo jiné Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě, které dnešním dnem otevřelo své brány veřejnosti. Nabízí moderní zázemí pro archeology, depozitáře, odbornou knihovnu, prezentační sál, ale především zbrusu nové expozice.

Nová třípatrová budova vznikla v těsné blízkosti současného Památníku Velké Moravy. Iniciátorem a realizátorem projektu Cyrilometodějského centra bylo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, investorem Zlínský kraj, který muzeum zřizuje.

Mám velkou radost z toho, že se podařilo zdárně dokončit tento nádherný objekt. Věřím, že nové expozice, jež atraktivní a moderní formou nabízejí zábavu i poučení, se budou příchozím návštěvníkům líbit. Chci poděkovat všem, kteří se na této velké investici podíleli a zároveň popřát hodně sil těm, kdo budou mít na starosti celý chod Cyrilometodějského centra včetně péče o sbírky. Jde o jednu ze čtyř velkých investičních akcí z oblasti kultury, s nimiž Zlínský kraj uspěl při žádosti o evropské dotace a na něž dohromady získal 380 milionů korun. Zařadili jsme se tím na přední příčky těch, kteří kulturu opravdu ctí a podporují.

V rámci jedné vstupenky můžete navštívit přístavbu s dvěma novými expozičními sály a zázemím, ale také stávající expozici Velká Morava, která otevírá pohled nejen na základy hřbitovního kostela z 9. století, ale i hroby a archeologické nálezy. Expozice s názvem Kořeny slovanské kultury – Příběh Konstantina a Metoděje provede návštěvníky životem a odkazem sv. Cyrila a Metoděje. Při realizaci expozice se tým Slováckého muzea vydal i do Severní Makedonie. Na břehu Ohridského jezera se nachází kaple sv. Nauma, v níž se díky interaktivní vizualizaci nyní ocitnou i návštěvníci ve Starém Městě. V expozici mohou vidět i unikátní reprodukci fresek z Říma, Makedonie a Albánie. Veškeré informace naleznou návštěvníci webových stránkách Slováckého muzea i na sociálních sítích.

 

Zdroj: Zlínský kraj

© 2021 Zuzana Fišerová | Web by FOOE s.r.o. - Profesionální webové stránky & microsite
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram