21. 10. 2021

Dny otevřených dveří na středních školách ve Zlínském kraji

Jednou to přijít musí. Skončí část života našich dětí spojená s povinnou školní docházkou, kdy se moc samostatně rozhodovat nemohly a možná ani nebylo o čem. Nyní nastává čas popřemýšlet, co a jak v životě dál. Výběr střední školy je jedním z důležitých mezníků života a může hrát zásadní roli v kariéře. Pro mnoho žáků a také rodičů je rozhodovací proces náročný. Cest, jak si vybrat studium na střední škole, je mnoho.

Při výběru školy a oboru vám pomohou informace na portálu Burza škol nebo Průvodce kariérou, které jsou součástí krajských portálů o vzdělávání Zkola.cz. Pokud opravdu nevíte, kam dál, je dobré se nejdřív zamyslet: Jaké jsou výsledky mého dítěte v základní škole? Jaké má studijní předpoklady? Jaký je jeho zdravotní stav? Co jej baví? Máme v rodině dispozice k určitému povolání? Má talent pro nějakou činnost? Kromě vás rodičů mohou při hledání odpovědí pomoci i učitelé a kariéroví poradci ve škole.

Určitě bude dobré zjistit si o středních školách co nejpřesnější informace – jaké předměty se zde vyučují, jaké je vybavení školy, co škola nabízí mimo výuku, jaké je uplatnění v praxi po dokončení školy. A úplně nejlíp bude, když vybrané školy osobně navštívíte. Přehled aktuálně vyhlášených dnů otevřených dveří ve Zlínském kraji najdete na Burze škol. Jedná se o virtuální burzu, která představuje možnosti studia v našem kraji. Společně se svými dětmi můžete vybírat mezi středními a vyššími odbornými školami v jednotlivých lokalitách Zlínského kraje, prohlížet obory podle zaměření a vyhledat další související informace. Nezapomeňte, že konání dnů otevřených dveří záleží na aktuální epidemiologické situaci a rozhodnutí ředitele školy, proto je dobré sledovat i webové stránky škol.

Burza škol je vzájemně propojena s portálem Průvodce kariérou, jehož hlavním zaměřením je kariérové poradenství na základních a středních školách ve Zlínském kraji. Kariéroví poradci, učitelé, žáci i jejich rodiče zde dohledají mnoho informací o světě práce, volbě profese či vzdělávaní ve Zlínském kraji. Portál obsahuje databázi firem v našem regionu. Návštěvníci portálu na profilu jednotlivých firem naleznou seznam spolupracujících škol a na Burze škol zase možnosti uplatnění ve firmách Zlínského kraje.

Součástí portálu Průvodce kariérou je unikátní online diagnostický nástroj Dotazník profesních zájmů, který je zdarma a bez registrace dostupný všem žákům, kterým pomáhá jim při rozhodování o dalším studiu a směru profesní cesty. Dotazník je rozdělen na čtyři části. Už po vyplnění první části se začnou postupně objevovat povolání, která se k žákovi pravděpodobně nejvíce hodí. Doporučené profese se zpřesňují podle počtu zodpovězených otázek. Žáci odpovídají jednoduše pomocí emotikonů nebo škálou pomocí hvězdiček. Po dokončení dotazníku se žákům objeví profese, které nejvíce odpovídají jejich profilu. V nabídce je celkově 300 různých povolání.

Na portále Zkola je také k dispozici elektronická publikace Kam na školu ve Zlínském kraji, která obsahuje kompletní informace o možnostech studia ve středních a vyšších odborných školách v rámci celého Zlínského kraje v nadcházejícím školním roce. Naleznete zde aktuální nabídku vybraných oborů středního vzdělávání včetně těch, které jsou finančně podporovány z rozpočtu Zlínského kraje.

Podrobnější informace k organizaci přijímacího řízení ve školním roce 2020-2021 jsou zveřejněny na portále Zkola v části Přijímací řízení na střední školy a vyšší odborné školy.

© 2021 Zuzana Fišerová | Web by FOOE s.r.o. - Profesionální webové stránky & microsite
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram