30. 6. 2021

Hledá se nejlepší Lidová stavba roku

Vinohradnická búda ve Veletinách nebo třípatrový vodní válcový mlýn v Šumicích. To jsou dva z pěti objektů, které navštívila odborná komise v rámci hodnocení Lidové stavby roku 2021.

Lidová architektura se bezesporu řadí k hodnotám, které je potřeba uchovávat. Skrze ně můžeme poznávat zapomenuté technologie i obdivovat smysl pro detail. Proto už od roku 2008 Zlínský kraj uděluje za příkladnou obnovu této architektury uznání Lidová stavba roku.

Minulý týden členové odborné komise ve složení Zuzana Fišerová, Olga Floriánová, Jan Káčer, Jindřich Ondruš, Jaroslav Novosad a Alena Pospíšilová navštívili celkem 5 objektů lidového stavitelství, které byly navrženy na udělení uznání v letošním roce. „Všechny nominované stavby v letošním roce by si zasloužily ocenění. Smyslem obnov památek lidové stavitelství je nejen dostat tuto ohroženou skupinu památek do dobré stavební kondice, ale zejména vrátit do nich život. A to se zde podařilo. Rozhodování bude letos velmi těžké,“ uvedla radní Zlínského kraje pro kulturu a školství Zuzana Fišerová, která je současně předsedkyní komise.

Celý text najdete na webových stránkách Zlín.cz.

 

Zdroj: Zlín.cz, 29. 6. 2021

© 2021 Zuzana Fišerová | Web by FOOE s.r.o. - Profesionální webové stránky & microsite
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram