28. 2. 2022

Hotovo! Zámek Kinských je opravený za téměř 120 milionu korun a otevírá se veřejnosti

Ve Valašském Meziříčí po třech letech končí rozsáhlá rekonstrukce zámku Kinských. Památka ve správě Muzea regionu Valašsko, jehož zřizovatelem je Zlínský kraj, otevře brány veřejnosti v pátek 11. března. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavé výstavy, zbrusu novou multimediální expozici, doprovodné akce a oblíbené vzdělávací programy.

Empírový zámek z 19. století kompletní rekonstrukci nutně potřeboval. Byl ve velmi špatném technickém stavu. Rozsáhlá rekonstrukce, která je největší investiční akcí v historii muzea, odstartovala začátkem roku 2019. Objekt prošel řadou větších či menších úprav. K nejdůležitějším patřilo odstranění vlhkosti v přízemí a také kompletní výměna elektroinstalace, která nyní bude muset zvládnout i řadu multimediálních „vychytávek“ v nové stálé expozici. Zámek byl rovněž vybaven moderními depozitáři s ideálními podmínkami pro uložení zhruba 600 tisíc sbírkových předmětů, o které zdejší pobočka muzea pečuje. A dočkal se i nového výtahu.

Na příchozí čekají nové výstavní prostory, místnosti pro edukaci, herny či sál pro kulturní vystoupení. Velkou obměnou prošla i oblíbená muzejní kavárna a nově přibylo například zázemí pro maminky s dětmi. Samostatnou kapitolou je pak nová stálá expozice Člověk v krajině, krajina v lidech, která by měla být hlavním tahákem opraveného zámku. Muzeum regionu Valašsko opustilo zastaralou koncepci a pustilo se do zcela nového pojetí výstavnictví, jež bude mít potenciál přilákat širší spektrum návštěvníků.

Cena rekonstrukce zámku Kinských ve Valašském Meziříčí činí 118,7 milionu korun. Z toho 72,7 milionu korun kryje evropská dotace z programu IROP, 41,7 milionu zaplatí Zlínský kraj a muzeum se podílí částkou 4,2 milionu korun. Byla to po všech stránkách velmi náročná akce a já bych chtěla poděkovat všem, kteří se podíleli na její zdárné realizaci. Návštěvníkům přeji, aby si odsud odnášeli jen samé příjemné zážitky a našli zde nejen zábavu, ale i zajímavé poznatky o historii i současnosti našeho regionu.

Další podrobnosti najdete na webu Muzea regionu Valašsko.

© 2021 Zuzana Fišerová | Web by FOOE s.r.o. - Profesionální webové stránky & microsite
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram