7. 2. 2022

KOMenský v KOMiksu. Výstava o Učiteli národů tak trochu jinak

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně zve na netradiční výstavu, která komiksovým způsobem zpracovává životní příběh Jana Amose Komenského. Její autoři – Klára Smolíková a Lukáš Fribrich zábavnou formou představují na 25 panelech život a dílo Učitele národů. Výstava je veřejnosti zdarma přístupná ve vstupní hale ústřední knihovny od 2. do 26. února 2022.

Expozice provází celým životem Jana Amose Komenského, od raného dětství přes nejproduktivnější léta až po stáří. Věnuje se příběhům jeho života, vědecké, kněžské i učitelské dráhy, to vše v kontextu atmosféry doby, ve které žil, včetně dramatických okamžiků, jako byla třicetiletá válka, mor a chudoba. Záměrem autorů bylo v neposlední řadě zprostředkovat Komenského nadčasové postoje, hodnoty a názory.

Příběh J. A. Komenského sepsala spisovatelka, scenáristka a lektorka Klára Smolíková za odborné spolupráce PhDr. Markéty Pánkové. Svými obrazy ho doprovodil komiksový ilustrátor Lukáš Fibrich. „Kromě toho, že mě Komenský zajímá, uvítal jsem nabídku se na tom podílet hlavně proto, že mám možnost kreslit Komenského pro děti. Je totiž často zobrazován jako zbytečně veliký suchar, ale tady jsme ho dokázali představit živějšího, protože ten člověk byl velmi zajímavý a živý. A myslím, že je živý dodnes. A osobně si myslím, že Komenský měl smysl pro humor, takže by se mu to líbilo a uvítal by to, “ říká Lukáš Fibrich. Výstavu doplňují interaktivní hrací prvky pro nejmenší návštěvníky, jejichž autorkou je Andrea Koblasová. Pro školní třídy a dětské návštěvníky jsou připraveny pracovní listy k ověření na výstavě nabytých vědomostí a metodické listy.

Výstava KOMenský v KOMiksu je součástí programu národních oslav Komenského, které začaly v září 2020 v Pantheonu Národního muzea u příležitosti 350. výročí úmrtí tohoto velikána, a pokračují až do letošního roku, kdy si připomeneme 430. výročí jeho narození. Za zapůjčení výstavy knihovna děkuje Národnímu pedagogickému muzeu a knihovně J. A. Komenského.

Více informací najdete na webu knihovny.

© 2021 Zuzana Fišerová | Web by FOOE s.r.o. - Profesionální webové stránky & microsite
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram