19. 12. 2021

Nová umělecká díla ve sbírkách muzeí Zlínského kraje

Od svého nástupu do funkce se snažím podpořit nákup sbírkových předmětů do paměťových institucí Zlínského kraje. Umělecká díla za více než 4 milióny korun se  podařilo nakoupit s pomocí Akvizičního fondu Ministerstva kultury. Dotace představovala 70 procent, Zlínský kraj doplatil dalších 30 procent.

Do sbírek Muzea Kroměřížska tak přibyl například triptych Grál Václava Vaculoviče, o obrazy Patrika Hábla se rozšířily sbírky Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně i Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, sbírky ale rozšířily i další umělecká díla za více než milión korun v každé instituci. Obrazy Jaroslavy Hýžové koupilo Muzeum regionu Valašsko. Dalších 200 tisíc korun mají čtyři muzea k dispozici na přímý nákup sbírek.

Díky výborným kontaktům ale dokážou muzea a galerie hodně sbírkových předmětů získat darem, tedy bezplatně. Například bezmála 900 předmětů z různých období historie a oborů lidských činností přibylo letos darem do sbírkového fondu Muzea regionu Valašsko. Sloužit budou nejen k uchování odkazu našich předků, ale i odbornému bádání a výstavní či edukační činnosti.

© 2021 Zuzana Fišerová | Web by FOOE s.r.o. - Profesionální webové stránky & microsite
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram