6. 6. 2022

Ocenění žáků a žákyň Zlínského kraje za mimořádné úspěchy

Minulý čtvrtek se v Baťově vile ve Zlíně uskutečnilo slavnostní ocenění dvanácti žáků Zlínského kraje 2022 za mimořádné úspěchy v mimoškolní činnosti. A to v oblastech: humanitní, přírodovědná, technická (odborná), umělecká, sportovní, mimořádný čin.

Všechny diplomy, medaile a ceny, které žáci už získali, jsou důkazem jejich pracovitosti a vůle. Obdiv mají i rodiče, kteří své talentované děti podporují. Poděkování si zaslouží také učitelé, mistři odborného výcviku a trenéři, kteří si všímají schopností svěřených žáků a motivují je k tomu, aby prohlubovali svůj talent.

Přehled oceněných:

Sára Čajanová, Masarykovo gymnázium, Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Vsetín, 4. ročník

Od svých 7 let se věnuje hokeji, kariéru nastartovala ve Zlínském hokejovém klubu. Ve 14 letech přestoupila do hokejového klubu VHK Robe Vsetín a následně se dostala do výběru hokejistek ČR, stala se jeho kapitánkou. V roce 2021 zazářila na Mistrovství světa v hokeji, které se konalo v Kanadě. Následně přijala nabídku k působení v hokejovém týmu ve švédském Brynas IF. Během tříměsíčního hostování zvládala bez problémů i distanční výuku a díky své disciplíně zodpovědně dohnala i praktickou výuku v nemocnici. Na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se stala nejmladší členkou ženského hokejového týmu ČR.

Bayarjavkhlan Delgerdalai, Základní škola Zlín, Okružní 4685, 5. ročník

Od 7 let se věnuje šachům, je uveden na mezinárodní listině talentů Šachového svazu ČR a je aktivním reprezentantem ČR. V současné době se účastní turnajů nejen ve věkové kategorii do 12 let, ale pravidelně hraje na turnajích v Česku i v zahraničí s dospělými šachisty. Je členem šachového klubu Staré Město, za které sehrává partie v 1. i 2. lize dospělých. V letošním roce získal 1. místo na mistrovství ČR chlapců do 12 let v klasickém šachu a v roce 2021 1. místo v rapid šachu. Letos v září jej čeká mistrovství světa v jeho věkové kategorii v gruzínském Batumi. Kromě šachů aktivně hraje volejbal za žáky VSC Zlín a zdobí ho výborný školní prospěch.

Martin Dědek, Střední škola nábytkářská a obchodní Bystřice pod Hostýnem, 2. ročník

V listopadu 2021 se zúčastnil soutěže odborných dovedností, vyhlašované Klastrem českých nábytkářů, Mistrovství ČR v oboru Truhlář. Soutěže se zúčastnilo 22 účastníků z Jihomoravského a Zlínského kraje. Úkolem bylo zhotovit na základě výkresové dokumentace pouze s použitím ručního nářadí hlavolam z bukového dřeva. V rámci regionálního kola byl vyhlášen absolutním vítězem s postupem do celostátního kola, kde se umístil na krásném 3. místě.

Lukáš Fojtík, Gymnázium Jana Pivečky a Střední odborná škola Slavičín, 3. ročník

Po osmi měsících příprav a tréninku se úspěšně probojoval kvalifikací až do finále soutěže o mistra ČR v CNC frézování, kterou pořádá nezisková organizace Skills Czech Republic, z. ú. podle mezinárodního vzorového zadání soutěží WordSkills. Náročnost soutěže je vysoká. Kandidáti na mistrovský titul musí přečíst technický výkres, zadanou součást naprogramovat, zvolit správný technologický postup, vybrat a nastavit nástroje, naučit se ovládat a nastavit stroj. Naprogramováním dvou součástek v systému SolidCAM se tak ve finále umístil na skvělém 4. místě.

Pavel Ilčík, Střední průmyslová škola Otrokovice, 1. ročník

V letošním roce se zúčastnil mezinárodního projektu Enersol s projektem Biodegradabilní polymery. Využil spolupráce s UTB ve Zlíně, konkrétně s Centrem polymerních systémů a v jejich laboratořích provedl pod vedením Ing. Dröhslera měření charakteristických vlastností několika materiálů. Práce zaměřená na rozložitelné sadební obaly byla na krajské konferenci projektu Enersol 2022 vyhodnocena jako vítězná. Následně uspěl i na celostátní konferenci a zajistil si tak účast v mezinárodním kole, kde budou prezentovány práce z pěti evropských zemí. Pavel se také zapojil do přípravy odborné prezentace na téma Jan Antnonín Baťa, kterou prezentoval na odborné besedě při příležitosti odhalení sochy Jana Antonína Bati. Dále se podílel na zpracování tématu Zajímavá místa v našem regionu v rámci projektu Education in, for and throught culture and heritage v programu Erasmus.

Richard Kraus, Základní umělecká škola Zlín, 7. ročník

Umělecky nadaný žák, je absolventem I. stupně studijního zaměření sólový zpěv a žákem výtvarného oboru studijního zaměření Fotografie. Je členem saxofonového kvarteta ZUŠ Zlín a kapel Z?Z! Band, Crowses a Young Moravia Jazzband. Největších úspěchů však dosáhl ve studijním zaměření Hra na saxofon (altový a sopránový). Od roku 2015 získal vždy 1. místo v okresních a krajských kolech soutěží ZUŠ vyhlašovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v sólové nebo komorní hře na dechové dřevěné nástroje. V letošním roce získal 1. místo v krajském kole této soutěže jako nejlepší saxofonista Zlínského kraje.

Jan Miškar, Základní škola a mateřská škola J. A. Komenského Nivnice, 9. ročník

Všestranně nadaný žák se řadu let věnuje hře na housle a navštěvuje folklorní soubor Nivnička. Pod jeho vedením se zformovala folklorní muzika Muzikaša, složená z jeho spolužáků, kteří se folkloru také aktivně věnují. Jako primáš je členům muziky vzorem nejen po stránce hudební, ale i lidské. Sám se nejdříve naučil základy hry na kontrabas a violu a své znalosti předával mladším členům Muzikaši. Kromě hudby se zabývá i výtvarným uměním. Jako absolvent ZUŠ v Uherském Brodě vytvořil cyklus sakrálních staveb a získal 1. místo v soutěži Staň se architektem. Aktivně pracuje v Turistickém oddíle mládeže Nivnice, kde má na starosti skupinu 12 dětí, pro které připravuje pravidelná setkání, výlety a větší akce, jako např. Noční pohádkový les. Rád se s dětmi věnuje rukodělným činnostem a vede je ke vztahu k přírodě.

Jindřich Pešl, Základní škola Valašské Meziříčí, Křižná 167, 6. ročník

Motokárový závodník, který sbírá úspěchy nejen v ČR, na Slovensku, ale i ve světě. V roce 2021 na okruhu v Lonatu, prvním podniku nejprestižnějšího kartingového seriálu WSK Euro Serie, vybojoval první místo a stal se mistrem světa ve své kategorii Mini 60. Pro český karting je obrovskou nadějí. Třetím rokem jezdí závodit mezi nejlepší motokárové sportovce do Itálie, k tomu skvěle zvládl přechod z 1. na 2. stupeň. Patří mezi nejlepší žáky a skvěle ovládá angličtinu.  V letošním roce si připsal tyto úspěchy – 2. místo Lonato WSK Champions Cup, 2. místo Lonato WSK Super Masters Series 1, 1. místo Lonato WSK Super Masters Series 2, 1. místo La Conca WSK Super Master Series 3, 2. místo Sarno WSK Super Masters Series 4, Mistr World Series Karting Super Masters Series.

Jan Polášek, Základní umělecká škola Hulín, 7. ročník

Hraje od 5 let na klavír, postupně rozšířil své studijní obory o hru na tenor a pozoun, a také byl členem souborů literárně-dramatického oboru na ZUŠ Hulín. Zahrál si také v seriálu České televize s názvem Kriminálka 5.C. Nyní se však věnuje především hudbě. V červnu 2021 se zúčastnil Mezinárodní soutěže Žestě Brno, kde získal 1. cenu ve hře na trombon a titul absolutního vítěze oboru a zároveň 1. cenu ve hře na tenor. V dubnu 2022 na Mezinárodní soutěži Pro Bohemia v Ostravě získal 1. cenu a titul laureáta soutěže ve hře na tenor, byl nejmladším českým účastníkem své kategorie a dále získal 2. cenu ve hře na trombon, v krajském kole soutěže ZUŠ vybojoval za oba nástroje 1. ceny a stal se absolutním vítězem velkých nátrubků s postupem do celostátního kola.

Petr Rustler, Základní škola Velké Karlovice, 9. ročník

Aktivně se zajímá o německý jazyk, historii, chemii, matematiku a v těchto oborech dosahuje výjimečných výsledků. Po školním, okresním a krajském kole olympiády v německém jazyce, kde se umístil na 1. místech, postoupil do celostátního kola, v soutěži Mladý chemik se umístil na 6. místě v regionálním kole, v matematické Pythagoriádě se umístil v okresním kole na 2. – 4. místě a v olympiádě z matematiky se umístil na 2. místě v okresním kole, v olympiádě v anglickém jazyce obsadil ve své kategorii žáků 8. a 9. tříd 3. místo. Účastnil se také logické olympiády, kde se v krajském kole umístil na 31. místě. Od letošního je členem Mensy.

Vanda Šimková, Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Zlín, 8. ročník

Od pěti let se věnuje sportovnímu aerobiku. Je členkou MV TEAMU Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Je trojnásobnou mistryní světa, čtyřnásobnou mistryní Evropy a čtyřnásobnou mistryní ČR. V náročném covidovém období získala v říjnu 2021 čtvrtý titul mistryně ČR a v listopadu 2021 se stala ve Francii mistryní Evropy. K tomu vždy prospívala s vyznamenáním.

Jakub Vávra, Základní škola, Staré Město, 9. ročník

Matematika ho bavila už ve školce, kdy sčítal a odčítal v tisícovkách. Nyní exceluje nejen v matematice, ale i v zeměpise, informatice a chemii. Jeho třída vyhrála bez ztráty jediného bodu Aritmetickou soutěž v rámci Zlínského kraje. Od 5. ročníku se umísťuje na předních místech Pythagoriády, Matematické olympiády, Zeměpisné olympiády. V 9. třídě to bylo 1. místo v okresním i krajském kole Matematické olympiády, 1. místo v okresním i krajském kole Zeměpisné olympiády s postupem do celostátního kola, 1. místo v okresním i krajském kole Matematického klokana, 1. místo v okresním kole Chemické olympiády, maximální počet bodů v celostátní soutěži Bobřík informatiky. Ve volném čase je nadšeným fotbalistou, hraje za Zlechov v krajském přeboru.

Zdroj: Zlínský kraj

© 2021 Zuzana Fišerová | Web by FOOE s.r.o. - Profesionální webové stránky & microsite
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram