12. 6. 2021

Oslavy sta let prince Philipa a odstartování globální výzvy v Praze

Minulý týden jsem se v Praze zúčastnila slavnostní recepce k uctění odkazu prince Philipa, zakladatele programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE). V Senátu jsme odstartovali globální výzvu #dofe100 určenou všem, kteří chtějí podpořit restart aktivního života mladých lidí po pandemii a umožnit zapojení do programu i sociálně znevýhodněným mladým lidem.

Stačí si najít dostatečně motivující cíl v počtu sto a dosáhnout jej (např. přečíst sto knížek, udělat sto kliků, věnovat sto minut dobrovolnictví a podobně). V rámci oslav organizátoři spustili i speciální webovou stránku www.dofe.cz/dofe100.

Program pomáhá také sociálně znevýhodněným dětem

Mezi 250 organizacemi zapojenými do programu jsou kromě středních a základních škol nebo sportovních klubů i dětské domovy. Jedním z absolventů bronzové úrovně DofE je i Josef Gulyás, romský chlapec z Dětského domova Střekov v Ústí nad Labem. V rámci programu si dal za cíl zvítězit v turnaji stolního tenisu dětského domova, koučovat děti k pravidelnému pohybu a doučovat spolužáka v matematice. „DofE mi dalo motivaci plnit si cíle, nevzdávat se a pomáhat ostatním.“

Zapojeny jsou i školy ve Zlínském kraji

Ve Zlínském kraji se programu účastní 11 škol a organizací a celkově v něm program plní 59 mladých lidí. Mezi zapojené školy patří například Obchodní akademie Tomáše Bati ve Zlíně, Základní škola Zlín Kvítková, Střední průmyslová škola v Otrokovicích nebo Gymnázium J. A. Komenského a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky v Uherském Brodě, kde DofE v tuto chvíli plní 15 aktivních účastníků. Účastníci programu si stanovují nejrůznější cíle. V rámci dovednosti se učí psát texty, malují obrazy, hrají na klavír, učí se cizí jazyky, programují, navrhují vlastní módní kolekce nebo pořádají výstavy fotografií. V oblasti dobrovolnictví se pak starají o psy v útulku, tráví čas se seniory v domovech důchodců, pomáhají v hospicích, uklízejí své obce a lesy a zasazují se o ochranu planety.  V rámci pohybu si dávají za cíl ujít nebo uběhnout každý den desítky kilometrů, zdolávají vrcholky hor, běhají, posilují, věnují se bojovým sportům a mnohé další výzvy.

Zlínský kraj podporuje účast v programu DofE a každé zapojené škole přispívá 10 tisíci Kč.

---

O programu DofE

  • Účastníci ve věku 13 až 24 let si volí aktivity a cíle ve třech oblastech – dovednosti, pohybu, dobrovolnictví. Na zvolených cílech pak po dobu tří, šesti nebo dvanácti měsíců pravidelně pracují. Čtvrtou oblastí je týmová expedice v přírodě, která má vždy konkrétní účel. Absolventi získávají mezinárodní certifikát jako důkaz o tom, že na sobě dokáží pracovat a nevzdat se.
  • Z celosvětově známých osobností si DofE plnila například vévodkyně z Cambridge Kate či herec Hugh Jackman.

© 2021 Zuzana Fišerová | Web by FOOE s.r.o. - Profesionální webové stránky & microsite
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram