10. 5. 2022

Rekonstrukce hospodářského dvora v Rymicích je u konce. Jedná se o největší investiční akcí v historii Muzea Kroměřížska

V polovině května budou moci návštěvníci poprvé zavítat do zrekonstruovaného barokního hospodářského dvora v Muzeu v přírodě Rymice, který byl v havarijním stavu. Nově se v něm nachází turistické zázemí s pokladnou a prodejem drobných suvenýrů, expozice Od kvásku ke klásku, prostory pro etnografický a archeologický depozitář včetně dílny pro konzervátory. Slavnostní otevření se uskuteční tuto sobotu 14. května 2022 od 10 hodin.

Obnova hospodářského dvora v Rymicích byla největší investiční akcí v historii Muzea Kroměřížska. Celkové náklady včetně přípravy projektu dosáhly 129 milionů korun, z toho 85 procent tvoří dotace evropského programu IROP, 10 procent dotace kraje a 5 procenty přispěl státní rozpočet.

Při otevření zrekonstruovaného hospodářského dvora se návštěvníci mohou těšit na bohatý kulturní program. Vystoupí folklorní soubory Ječmínek a Malá Rusava, cimbálová muzika Bukovinka a děti z MŠ a ZŠ Rymice. Svou účast přislíbila i vítězka populárního televizního pořadu Peče celá země Petra Burianová, přítomna bude známá folkloristka Bronislava Millá Bečáková. Děti si budou moci nazdobit perníčky, objevit a prozkoumat bohatství hanáckého kroje a vyzkoušet si řadu dalších aktivit nebo navštívit komentovanou prohlídku nové expozice Od kvásku ke klásku.

Muzeum v přírodě Rymice pro letošní sezonu připravilo nové návštěvnické trasy. Okruh I. (Hejnice) zavede zájemce do chalupnických stavení a větrného mlýna. Okruh II. (tvrz + náves) nabízí prohlídku panského sídla a seznámení s venkovskými řemesly. Je také možné obě trasy spojit. Od května do září je otevřeno každý den mimo pondělí od 9 do 17 hodin.

Velkou novinkou turistické sezony je také nové logo Muzea v přírodě Rymice, které vychází z chrpy modré. Více informací najdete na webu Muzea Kroměřížska.

© 2021 Zuzana Fišerová | Web by FOOE s.r.o. - Profesionální webové stránky & microsite
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram