16. 2. 2022

Kostel sv. Trojice ve Valašském Meziříčí: archeolog odkryl hroby z 19. století

Do další etapy vstoupila v uplynulých dnech rozsáhlá obnova areálu kostela sv. Trojice v centru Valašského Meziříčí. Památkově chráněný polodřevěný kostelík pochází z druhé poloviny 16. století. Zchátralý objekt prošel v letech 2018–2019 zásadní rekonstrukcí střechy, krovu i obvodových stěn. Kostel dostal nové gabionové základy, systém odvodnění obvodových zdí, elektroinstalaci a poplachový systém. Byly také restaurovány některé historicky cenné části objektu. První etapa přišla na 12 milionů korun.

Letos obnova pokračuje v okolí kostela. Pozemek v minulosti patřil městu Valašské Meziříčí, které souhlasilo s bezúplatným převodem do majetku Zlínského kraje, jenž je majitelem objektu a zřizovatelem Muzea regionu Valašsko. Druhá etapa začala smýcením stromů, které byly nemocné nebo ohrožovaly provoz na přilehlých komunikacích a úpravami terénu, které přinesly zajímavé archeologické nálezy v podobě několika hrobů s lidskými ostatky datovanými do sedmdesátých let 19. století.

V areálu kostela vzniknou nové chodníky, příjezdová komunikace i sociální zařízení. Počítá se také s novým osvětlením a opravou oplocení. Zajímavým návštěvnickým lákadlem bude naučná stezka „Velký život malých živočichů“ s informačními sloupky, lavičkami a například i broukovištěm. Bude také obnovena venkovní expozice kamenných soch a náhrobků s kříži. Muzeum coby správce areálu zapojí novou stezku do svého systému vzdělávacích programů.

Obnova parku kostela sv. Trojice má být dokončena v říjnu letošního roku a přijde na zhruba 13 milionů korun. Většinu nákladů zaplatí Zlínský kraj, Muzeum regionu Valašsko uhradí ze svého rozpočtu 1,3 milionu korun. Část finančních prostředků pokryje dotace z evropského programu přeshraniční spolupráce Interreg ve výši 582 tisíc korun, muzeum si také zažádalo o dotaci na revitalizaci zeleně z Operačního programu Životního prostředí.

Další informace najdete na webu Muzea regionu Valašsko.

© 2021 Zuzana Fišerová | Web by FOOE s.r.o. - Profesionální webové stránky & microsite
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram