8. 12. 2021

Úspěšný projekt Otevřené brány: v letošním roce využilo bezplatný výklad průvodců více lidí než loni

Závěrečné hodnocení úspěšného projektu Otevřené brány se uskutečnilo v úterý on-line formou. V letošním roce využilo bezplatný výklad průvodců téměř 89 tisíc návštěvníků. Je potěšitelné, že ani špatná epidemiologická situace a mimořádná opatření v souvislosti s COVID-19 projekt neohrozily a naopak ve srovnání s loňským rokem byl zájem ještě vyšší, a to o 1493 návštěvníků . Všechny prohlídky jsou vedeny v bezplatném návštěvnickém režimu s odborně vyškoleným průvodcem. Průvodcovská služba je hrazena díky finanční podpoře Zlínského kraje, měst a obcí - do projektu je zapojeno přes padesát partnerů. V letošním ročníku bylo zpřístupněno 26 sakrálních památek. Koordinátorem projektu je Zlínský kraj.

Otevřené brány poskytují příležitost poznat kulturní bohatství církevních staveb a zajímavosti týkající se jejich historie. Současně však dávají člověku možnost ke ztišení a duchovnímu zastavení se, což je v neklidu dnešní doby velmi důležité. Chceme proto v projektu pokračovat i od května příštího roku, kdy bude vypsána nová výzva.

Aktuální informace

  • V loňském roce si sakrální památky s výkladem 148 vyškolených průvodců prohlédlo přes 88 tisíc návštěvníků, z toho bylo přes 85 tisíc z České republiky a téměř 3 tisíce ze zahraničí.
  • Památky zařazené do projektu v roce 2021: Francova Lhota – kostel sv. Štěpána Uherského, Holešov -kostel Nanebevzetí Panny Marie a filiální kostel sv. Anny, Chropyně – kostel sv. Jiljí, Kroměříž – kostel sv. Mořice a kostel sv. Jana Křtitele, kostel Panny Marie Nanebevzaté, Lešná u Valašského Meziříčí – kostel sv. Michaela Archanděla, Lhota u Valašského Meziříčí – Dřevěný toleranční kostel, Luhačovice – kostel sv. Rodiny, Pohořelice – kostel sv. Jana Nepomuckého, Pozlovice – kostel sv. Martina, Provodov – kostel Panny Marie Sněžné, Rajnochovice – kostel Narození Panny Marie a sv. Anny, Rožnov pod Radhoštěm – kostel Všech svatých, Střílky – kostel Nanebevzetí Panny Marie, Svatý Hostýn – bazilika Nanebevzetí Panny Marie (Bystřice pod Hostýnem a Chvalčov), Tečovice – kostel sv. Jakuba Většího, Uherské Hradiště – kostel sv. Františka Xaverského, Uherský Brod – kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, Velehrad – bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, Velká Lhota – dřevěný toleranční kostel, Velké Karlovice – kostel Panny Marie Sněžné, Vsetín – kostel Nanebevzetí Panny Marie, Zašová – kostel Navštívení Panny Marie, Zlín – kostel sv. Filipa a Jakuba, Evangelický kostel, Zlín-Štípa – poutní chrám Narození Panny Marie
© 2021 Zuzana Fišerová | Web by FOOE s.r.o. - Profesionální webové stránky & microsite
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram