19. 11. 2021

Vláda schválila pravidelné testování ve školách

Vláda schválila pravidelné testování ve školách. Paradoxně poté, co jsme se před dvěma dny dozvěděli, že testování ve školách pokračovat nebude. Je to obrat o 180 stupňů , ale obrat dobrým směrem. Testování ve školách smysl má.

Velký problém  ale vidím v tom, že jsou prodlevy mezi tím, než se žák, který je ve škole pozitivně otestovaný antigenním testem, dostane na PCR test. Mezitím nemůže do školy a problém to je i pro rodiče dětí, které nemohou zůstat doma samy. Na problém jsem opakovaně upozorňovala. Na jednání krizového štábu ZLK jsme požádali krajské nemocnice o zvýšení kapacit, případně v rámci možností jednotlivých nemocnic o prodloužení pracovní doby tak, aby se na testy dostalo více lidí. Domnívám se, že je nutná pomoc ze strany státu, a to jak posílení krajské hygieny při trasování, tak posílení mobilních týmů, které by ihned otestovaly pozitivního žáka na PCR a nedošlo ke zbytečným prodlevám. Tohle je cesta, kterou bychom měli jít, ale narážíme na nedostatečné kapacity, pokud bychom takto měli postupovat u všech škol.

Co se týče aktuálního testování, tak čtvrtek bylo  rozvezeno 125 775 kusů antigenních testů určených pro Zlínský kraj do všech obcí s rozšířenou působností za pomocí hasičů, v pátek  si je vyzvedla školská zařízení. Testy jsou tentokrát pro plošné testování ve všech okresech, a to jak pro 22. listopad, tak i pro 29. listopad.

© 2021 Zuzana Fišerová | Web by FOOE s.r.o. - Profesionální webové stránky & microsite
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram