5. 10. 2021

Zlínské salony 1936–1948

Historie Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně je spjata s tradicí Zlínských salonů – přehlídek soudobého československého umění, pořádaných firmou Baťa v letech 1936–1948. Založil je Jan Antonín Baťa, který byl mecenášem kultury a umění a dlouhodobě usiloval o vytvoření stálé umělecké galerie ve Zlíně.

První salony si nyní můžete připomenout retrospektivní výstavou, která bude k vidění od zítřka do 16. ledna 2022 v grafickém kabinetu ve 2. podlaží 14. budovy ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU. Zájemci se mohou připojit na komentovanou prohlídku s kurátorem, první se uskuteční v úterý 2. listopadu v 17.00 h.

Myslím, že je dobré stavět na tradici a současně ji posouvat v duchu trendů doby, ve které žijeme. Zlínské salóny stály u zrodu galerie, vystavené umělecké předměty jsou součástí jejích sbírek. To je důkazem, že umění překonává režimy, pandemie, historické zvraty, že je pro lidi důležité. Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně uchovává vzácné poklady, které stojí za to vidět 👍.

Více informací naleznete na www.galeriezlin.cz.

© 2021 Zuzana Fišerová | Web by FOOE s.r.o. - Profesionální webové stránky & microsite
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram